Z ustaleń uzyskanych od najstarszych pszczelarzy żyjących na naszym terenie wynika że, w latach powojennych wchodzili oni w skład organizacji Powiatowego Związku Gmin Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Parczewie. Następnie zostali włączeni w skład Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie, który był zintegrowany z Wojewódzkim Związkiem Kółek i Organizacji Rolniczych. Gminne Koło Pszczelarzy w Siemieniu powstało prawdopodobnie w 1978 roku. Jego pierwszym prezesem został kol. Marian Hawryluk zamieszkały Wólka Siemieńska, pełnił on tę funkcję nieprzerwanie do 1985 roku. Z danych które ustalono wynika że najbardziej aktywni w pracy na rzecz koła w tym okresie byli kol. Kopeć Władysław - Wólka Siemieńska , Osek Ignacy - Miłków oraz Stasiak Józef z Siemienia.
Od 1981 roku nasze koło zostało wchłonięte do struktur Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Białej Podlaskiej. Ze zgromadzonych danych wynika że:
Rok Ilość członków Ilość posiadanych rodzin
1982 77 1338
1983 86 1502
1984 102 1626
1985 84 1404
Główna działalność koła to dystrybucja cukru na podkarmianie, oraz pogadanki dotyczące hodowli pszczół. Najbardziej aktywni pszczelarze tamtego okresu to: Kopiś Bolesław z Działania, Jaworski Stanisław z Woli Tulnickiej, Kawecki Józef z Wierzchowin, Piskorski Tadeusz z Władysławowa oraz Polisiakiewicz Wacława ze Żminnego.
W 1985 roku zostały wybrane nowe władze koła. Prezesem został kol. Mirosław Kasperczuk z Woli Tulnickiej, w skład zarządu weszli Stanisław Chojak - Wola Tulnicka i Władysław Kopeć - Wólka Siemieńska. Główne kierunki działania koła to:
1. Walka z warrozą - poprzez szkolenia, dystrybucję leków, likwidację ognisk choroby, powołano specjalną komisję do monitoringu i zwalczania pasożyta.
2. Zwiększanie bazy pożytkowej – poprzez nieodpłatne pozyskiwanie oraz nasadzenia drzew i krzewów miododajnych.
3. W celu przybliżenia problematyki pszczelarskiej rozpoczęto gromadzenie książek, czasopism pszczelarskich, co dało początek tworzenia własnej biblioteki. Zbiór ten jest ciągle powiększany i wzbogacany w nowe wydania książkowe i filmowe na kasetach i płytach DVD.
4. Zakupiono sprzęt do pozyskiwania wosku przez pszczelarzy zrzeszonych w kole.
5. Szkolenia członków koła dotyczące hodowli pszczół oraz pozyskiwania i wykorzystywania produktów pochodzących z ula.
Po raz pierwszy w historii Gminnego Koła Pszczelarzy w Siemieniu zorganizowano obchody dnia pszczelarza poprzedzone uroczysta mszą św. z udziałem Pani dr Janiny Muszyńskiej Instytut SiK Oddział Pszczelnictwa w Puławach. Zorganizowano wiele spotkań, wykładów, prelekcji z pszczelarzami i mieszkańcami naszej Gminy. Organizowano pomoc dla rodzin najbiedniejszych w postaci przekazania miodu i innych produktów pochodzących z ula.
Na przełomie 1986/87 roku Siemieńscy pszczelarze mieli pierwszy kontakt z groźnym pasożytem nazywanym warrozą. W tym czasie wiele pasiek padło, a pszczelarze zrezygnowali z dalszej hodowli pszczół – szczególnie osoby starsze. Średnia wydajność miodu z jednej rodziny na przełomie kilku lat wstecz wahała się w granicach 10 – 12 kg. Przeważały ule Warszawskie zwykłe i poszerzane (około75%) z niewielką ilością uli nadstawkowych (około25%). Na terenie Gminy u kol. Kasperczuka – Wola Tulnicka pojawiły się pierwsze ule styropianowe, pozwoliło to na rozpoczęcie gospodarki wędrownej. Prekursorami tego typu gospodarki w naszym kole byli: Mirosław Kasperczuk i Stanisław Chojak obaj z Woli Tulnickiej. Oni również jako pierwsi na terenie działania naszego koła rozpoczęli gospodarkę w ulach wielokorpusowych. Do najbardziej aktywnych pszczelarzy w tym okresie poza wymienionymi wyżej zaliczyć trzeba: Renatę Karnas, Mariana Wierzbickiego.
Następna zmiana władz koła dokonana została w 1995 roku. Prezesem koła został kol. Marian Wierzbicki z Miłkowa w skład zarządu weszli Renata Karnas z Siemienia i Mieczysław Kopiś z Działania. Najważniejsze zadania przyjęte do realizacji przez koło to:
1. Kontynuowanie prac na rzecz walki z warrozą;
2. Dalsze powiększanie bazy pożytkowej dla pszczół;
3. Szukanie Środków na statutową działalność Gminnego Koła Pszczelarzy;
4. Organizowanie szkoleń tematycznych połączonych z pokazami w pasiece pogłębiających wiedzę członków koła.
W 1998 roku ze względów organizacyjnych i nie najlepszej współpracy z władzami nadrzędnymi, decyzją członków Gminnego Koła Pszczelarzy w Siemieniu przystąpiliśmy do struktur Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie.
W wyniku poniesionych strat w pogłowiu pszczół, oraz rezygnacji wielu pszczelarzy koło na przełomie roku 1998/99 liczyło 24 członków, którzy trzymali łącznie 440 rodzin pszczelich. Dzięki pszczelarzom wybranym do Rady Gminy Siemień w 1994 roku kol. Wierzbickiego i Chojaka, oraz dobrej współpracy z Samorządem Gminy udało się pozyskać środki na stopniową systematyczną odnowę pogłowia matek pszczelich, szczególnie matek reprodukcyjnych, które dały materiał do hodowli matek użytkowych. Ze środków pozyskanych z różnych źródeł w dalszym ciągu były zakupywane i sadzone przez członków koła drzewa i krzewy miododajne. Wyróżniający się w tym okresie Siemieńscy pszczelarze to: Żmuda Jadwiga, Michaluk Władysław, Osek Marian, Hawryluk Marian.
Dzięki bardzo przychylnym pszczelarstwu ówczesnym władzom Gminy Siemień w 2000 roku została zorganizowana uroczystość pod hasłem „Siemieńskie spotkania z pszczelarstwem”. Celem tej uroczystości było przedstawienie naszego środowiska społeczeństwu, oraz pokazanie znaczenia produktów pszczelich dla człowieka i roli pszczół w środowisku. Z wykładem na temat „Wykorzystanie produktów pszczelich w leczeniu i profilaktyce” udział wziął dr n med. Jerzy Gala z Centrum Apiterapii w Nowym Sączu. Najbardziej zaangażowani pszczelarze to: Mirosław Kasperczuk, Marian Wierzbicki, Stanisław Chojak, Mieczysław Kopiś, oraz Osek Eugeniusz.
Obecnie w roku 2007 nasze koło liczy 36 członków, którzy posiadają łącznie 1000 rodzin pszczelich. Jak widać z przedstawionego 20 letniego zarysu historycznego, ilość członków naszego koła była ściśle uzależniona od wielkości dotacji do cukru i leków. Niskie ceny na produkty pszczele, brak zbytu, kurczące się pożytki pszczele ze względu na zmieniający się klimat, oraz strach przed nowym jeszcze mało poznanym wrogiem pszczół - Żukiem ulowym – to główne problemy współczesnego pszczelarza. Stawiając czoła tym problemom Siemieńscy pszczelarze swoje główne działania kierują na:
1. Podnoszenie kwalifikacji, oraz wiedzy członków koła poprzez udział w kursach, szkoleniach i wykładach organizowanych na rzesz pszczelarzy.
2. Dalsza poprawa stanu pasiek będących na terenie naszego działania poprzez udział w programach pomocowych.
3. Promocję produktów pochodzących z ula na różnego rodzaju festynach, uroczystościach i imprezach kulturalnych oraz w lokalnej prasie.
4. Współpraca z WZP, Akademią Rolniczą w Lublinie i innymi organizacjami na rzecz rozwoju Gminnego Koła Pszczelarzy.
Udział naszych pszczelarzy w różnego rodzaju uroczystościach organizowanych na szczeblu Powiatu i Gminy pozwala promować nasze pszczelarstwo, ukazywać właściwą rolę pszczoły w środowisku, oraz zachęcać do korzystania z produktów pochodzących z ula.
Comiesięczne wieloletnie spotkania w każdą trzecią niedzielę miesiąca w okresie jesień, zima, wiosna - pozwalają na integrację członków koła oraz wymianę doświadczeń. Podejmowane wspólne działania na rzecz rozwoju koła pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość.
Opracował na podstawie materiałów archiwalnych
inż. Stanisław Chojak