Obradom towarzyszyło wiele emocji. Po wielkiej dyskusj przeprowadzonej przez wielu delegatów oraz przeprowadzonym głosowaniu zdecydowano o odwołaniu byłego całego zarrzadu.
W miejsce starego zarządu po głosowaniu został wybrany nowy zarząd. Najwięcej głosów zdobyli:
Tadeusz Sabat 73, Piotr Rózański 68. Ostatecznie Prezydentem PZP został Tadeusz Sabat.
Delegat naszego koła Stanisław Chojak
Mandat naszego Delegata
wystąpienie i dyskusja Delegatów
Nowy zarządd PZP
W dniu 15.12.2024R odbyła się uroczystość opłatkowa zorganizowana przez Gminne Koło Pszczelarzy w Siemieniu. Spotkanie poprzedzone było mszą świetą odprawioną w ich intencji. W spotkaniu opłatkowym uczestniczyli nie tylko pszczelarze z gminy Siemień, ale również pszczelarze i ich rodziny z kół pszczelarskich powiatu parczewskiego. Spotkanie rozpoczął Prezes Gminnego Koła Pszczelarskiego w Siemieniu składając wszystkim uczestnikom życzenia świąteczne, oraz podziękował wszystkim pszczelarzom i zaproszonym gościom za przybycie i uczestnictwo. Po oficjalnej części wszyscy zasiedli do obficie zastawionych stołów, przy których gawęd nie było końca. Uroczyste powiatowe spotkanie opłatkowe przebiegało w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze.
Z inicjatywą wsparcia finansowego na zakup węzy wyszli lubelscy pszczelarze – osiem związków i stowarzyszeń pszczelarskich działających w województwie lubelskim, pisząc w drugiej połowie 2023 r. wspólny list do Marszałka Województwa Lubelskiego.
Z dotacji w postaci węzy pszczelej skorzystali również nasi pszczelarze, ilość przyznanej węzy uzależniona jest od ilości posiadanych rodzin pszczelich.
W tym roku dofinansowanie wynosi 50 zł do każdej rodziny pszczelej, której udało się przetrwać zimę, a pula środków na ten cel to 60 mln zł. Do 31 maja można ubiegać się o wsparcie do przezimowanych rodzin pszczelich z budżetu krajowego w ramach pomocy de minimis w rolnictwie.
Jeszcze mróz na dworze, jeszcze chłodny poranek a z ula wylatuje pracowity owadek. 16 luty pszczoły już rozpoczęły pracowicie tegoroczny sezon. Potwierdzeniem ich dobrej kondycji i pracowitości są poniższe zdjęcia i filmy.
Rolniku / sadowniku / ogrodniku – jeśli chcesz korzystać z zapylającej pracy pszczół i osiągać tym samym wyższe plony – ta informacja jest właśnie dla CIEBIE.
Apelujemy o właściwe stosowanie oprysków, tak by nie szkodziły pszczołom!
Pszczelarzy nie trzeba przekonywać, że nieprawidłowo wykonywane zabiegi z użyciem środków ochrony roślin, szczególnie insektycydów, są zagrożeniem dla pszczół i innych owadów zapylających.
Jak więc stosować środki ochrony roślin, aby ograniczyć do minimum zagrożenie?
Polecamy uwadze „Kodeks dobrej praktyki ochrony roślin”, opracowany przez Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy. Kodeks ten został opracowany w ramach Programu Wieloletniego IOR-PIB i finansowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Warto pamiętać, że pszczelarz może zgodnie z przepisami zwrócić się z wnioskiem do rolników o informację o zaplanowanych zabiegach chemicznej ochrony roślin, które mogą być wykonywane w okolicy pasieki (w jakim czasie i jakimi środkami będzie wykonywany zabieg). Zaś stosujący środki ochrony roślin ma obowiązek takiej informacji udzielić. Każdą stwierdzoną nieprawidłowość w zakresie stosowania środków ochrony roślin zgłaszać należy do wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa.
23 kwietnia 2023 r w Pszczelej Woly odbył się Zjazd Delegatów Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie.
W dni 25 marca 2023r w Warszawie odbyl się XXVI Walny zjazd Delegatów Polskiego Związku Pszczelarskiego. W wymienionym zjeździe uczestniczył przedstawiciel naszego koła kolega Stanisław Chojak.
VII Jarmark Pszczelarski Parczew 2022
Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Lublinie zaprasza 4 września 2022 roku na IV Wojewódzkie Lubelskie Święto Miodu, które odbędzie się w Lublinie.
Zbiór świeżych miodów 2022 prowadzą nasi pszczelarze.
Przypominamy, że wszystkie wiosenne miody szybko krystalizują ze względu na wysoką zawartość glukozy. Ponadto przy wczesnych miodach należy zwrócić szczególną uwagę na miejsce ich przechowywania- miejsce chłodne (do 18 st. C) oraz nienasłonecznione. Proponujemy piwniczkę, chłodny garaż lub spiżarnię.
Ten dzień jest okazją do przypomnienia sobie znaczenia pszczół w środowisku i dla pozyskiwania żywności. To także chwila do zastanowienia się, co możemy zrobić dla ochrony tych pożytecznych owadów.
Każdy z nas może przyczyniać się do ochrony pszczół.
Najprostsze sposoby ich ochrony to:
goszczenie ich w swoim ogrodzie;
dbanie o środowisko naturalne;
pozostawianie w ogrodzie choć części nieskoszonego trawnika, gdzie można założyć kwietną łąkę;
sadzenie lub sianie roślin miododajnych o różnych terminach kwitnienia;
niewypalanie traw ani łodyg i kwiatów zeszłorocznych – wiele gatunków owadów właśnie tam się kryje;
ustawianie dla nich (szczególnie w słoneczne dni) miejsc z wodą, popularnie zwanych poidełkami, zawierających drobne kamyczki lub żwirek, aby owady mogły spokojnie się napić bez zagrożenia moczenia skrzydełek.
20 maja - Światowy Dzień Pszczół
Pszczoły są symbolem pracowitości, ale także Maryi i dziewictwa. Znalazło się dla nich miejsce i w Biblii i w liturgii Kościoła. Dzięki nim może utrzymać się życie na ziemi, a słodycz owocu ich pracy nie ma sobie równych. Światowy Dzień Pszczół to okazja, żeby zastanowić się, co możemy zrobić dla nich, by one jak najdłużej przynosiły nam pożytek.
Jednym z najważniejszych mechanizmów, utrzymujących życie na Ziemi, jest zapylanie roślin. W tym procesie niezbędna jest praca pszczół, motyli, trzmieli i tysięcy innych zapylaczy. Ich brak spowoduje brak roślin, a brak roślin będzie oznaczał brak pokarmu dla zwierząt, które się nimi żywią. W konsekwencji – zabraknie pokarmu także dla ludzi. Jakie są tego przyczyny? Wśród najważniejszych jest stosowana w rolnictwie chemia, monokultura a także niszczenie naturalnych siedlisk owadów. O tych problemach mówią najczęściej pszczelarze. Ponadto, ogromne znaczenie ma także zmieniający się klimat, zaburzenia cykli kwitnienia roślin, ulewne deszcze lub przedłużające się susze. Ponadto, ogromnym problemem dla pszczelarzy są również choroby, przenoszone przez pszczoły z małych, niezadbanych pasiek. Tylko silne rodziny są w stanie przetrwać i wyprodukować tyle miodu, żeby była nadwyżka, z której mogą skorzystać hodowcy. Na niewiele zda się pasieka, w której słabe pszczoły produkują tylko tyle pokarmu, by ledwo się wyżywić.
Problemy z hodowlą pszczół bardzo często wynikają także ze słabej znajomości zagadnienia przez poczatkujących pszczelarzy. Jest sporo osób, które podchodzą do sprawy bardzo profesjonalnie i rzetelnie. Idą na kurs, kupują książki, szkolą się, pytają o pomoc specjalistów. Ale są też osoby, które nabyły rodziny pszczół, a nie mając żadnego doświadczenia - i tam rodzi się wiele problemów dla tych cennych owadów i okolicznych pszczelarzy. Dlatego zadbajmy aby najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę o utrzymaniu pszczół, przygotować się odpowiednio do takiej hodowli a dopiero potem rozpocząć przygodę z pszczołami.
Pocieszeniem może być coraz większa świadomość naszych mieszkańców o znaczeniu pszczół w naturalnym środowisku. Przecież każdy z nas może wspomóc pszczoły w ich pracy poprzez: zakładanie sadów, sianie kwiatów, roślin miododajnych, rezygnacja z regularnego koszenia trawy przy domu czy na działce, żeby pozwolić jej zakwitnąć. Pomocne będzie także sadzenie dobrze nam znanych ziół na naszych balkonach takich jak: tymianek, mięta, lawenda – z ich kwiatów na pewno pszczoły bardzo skorzystają.
Kolejnym ważnym krokiem na wsparcie pszczół i pszczelarzy jest, kupowanie miodów ze sprawdzonego źródła, najlepiej u zaprzyjaźnionego pszczelarz – niekoniecznie z marketu.
Stanisław C.
Lublin, dnia 18 marca 2021 r
Członek Zarządu
Województwa Lubelskiego
Sebastian Trojak
DŚ-V.704.12.2021.AOE
Panie i Panowie
Starostowie/ Wójtowie/
Burmistrzowie/ Prezydenci
z terenu województwa lubelskiego
(wszyscy)
Uprzejmie informuję, że Samorząd Województwa Lubelskiego w bieżącym roku kontynuuje wielopłaszczyznowe działania na rzecz podniesienia świadomości społecznej
o roli i znaczeniu pszczół w ramach kampanii edukacyjnej: „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”.
Jednym z filarów naszej akcji są działania skierowane do osób stosujących środki ochrony roślin, szczególnie rolników i sadowników. Ich założeniem jest uświadamianie zagrożeń oraz wypracowanie dobrych, partnerskich relacji między rolnikami a pszczelarzami.
Mając powyższe na uwadze, zwracam się do Państwa z prośbą o rozpowszechnienie wśród osób zamieszkających tereny przynależne do Państwa jednostki administracyjnej apelu, który skierowałem do Pszczelarzy, Rolników i Sadowników, oraz plakatu i ulotki, które załączam do niniejszego pisma.
Zachęcam także do zapoznania się z dotychczasowymi i planowanymi działaniami w ramach kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”, które są przedstawione na stronach internetowych www.lubelskie.pl/pszczola oraz facebook.com/LubelskieWspolnieDlaPszczol.
Dziękując za dotychczasowe wspólne działania, serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do współpracy.
Sebastian Trojak
Członek Zarządu Województwa Lubelskiego
/podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym/
Załączniki:
1. Apel do Pszczelarzy, Rolników i Sadowników
2. Plakat „Chroń pszczoły! Bez nich nie ma życia na ziemi”
3. Dwustronna ulotka „Chroń pszczoły! Bez nich nie ma życia na ziemi”